Mısır Sapı Samanı

Buğday Samanı
12 March 2017
Çavdar Samanı
12 April 2017
 

Mısır Samanı Nedir?

M ısır samanı, mısır sapından elde edilen besleyici bir yem bitkisi, hayvan yemidir. Yaygın olarak mısır samanı yerine mısır sapı olarak da bilinir.

Hayvan Yemi Olarak Faydaları

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut'a göre:

“Mısır sapından elde edilen yem bitkisinin besin değeri buğday ve arpa sapından elde edilen samana oranla daha yüksek. Silajlık mısır tüketen hayvanlarla, silajsız samanla veya diğer kaba yemlerle beslenen hayvanlar arasında mutlaka verimde bir fark olur. Silajlık mısırdan elde edilen samanı yiyen hayvanın sütü çok olur. Buğday ve arpa samanından çok kaliteli, ayrıca kalorisi çok yüksektir. Süt hayvanlarında verimi artıran bir samandır."

 

Türkiye'de Mısır Samanı Üretimi

Yine Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut'a göre:

"Elbistan ovasında üç çeşit mısır ekimi yapılıyor. Silajlık, patlaklık mısır ve danelik mısır dediğimiz türün ekimi yapılıyor. Resmi kayıtlara göre 22 bin dekar arazide mısır ekili, bunun 12 bin dekarında tohumluk veya patlaklık mısır, 10 bin dekarında ise hayvan yemi olarak kullanılan silajlık mısır ekilidir. Ancak kayıt dışı ekimlerle birlikte bölgede 30 bin dekar arazide mısır ekimi yapıldığını biliyoruz. Silajlık mısırın hasadı başladı. Yeşil olarak biçilir. Bölgemizde biçilmeyen az oranda silajlık mısır kaldı."

Kaynak